

Én is szoktam sütni, de nem rendszeresen. De most nagy a hó, az előtte való bevásárláskor vettünk élesztőt, és lisztet, hogy ne legyünk a boltra utalva, ha nem lesz kedvünk kitenni a lábunkat.
Ez most érkezett el, amikor zuhog a hó, és kisült a kenyér! Ezt most 1/3-ad teljes kiőrlésű rozslisztből (RL 190) és 2/3-ad BL 55-ösből (finomliszt) készítettem.
A liszteket egy tálba öntöm. Egy evőkanál sót adtam hozzá. Elkészítem a kovászt: az élesztőt 2 dl. langyos vízben feloldottam, hozzáadtam a cukrost és a két evőkanál lisztet. Alaposan elkevertem, és meleg helyen hagytam fölfutni. Belekevertem a langyos lisztbe, és alaposan összegyúrtam. Alaposan megdagasztottam. Akkor jó, ha rugalmas a tészta.
Meleg helyre tettem kelni, legalább egy órára. Ezután megint alaposan összegyúrtam, a tepsit megliszteztem, és ráhelyeztem a kenyér formára dolgozott tésztát. Bevagdaltam 3-4 helyen. Betettem a villanysütőbe, ahol 75 fokon nagyjából 20 percig kelesztettem, majd rátetettem légkeveréses üzemmódban maximumra. Húsz perc után levettem 150 fokra és legalább egy órát sütöttem még.
Ha kész, kiveszed, egy órát hagyod pihenni, hűlni, majd felvághatod. Jó étvágyat hozzá!
5 megjegyzés:
Szép lett a kenyered, biztos finom is, és sokkal egészségesebb, mint az adalékos, állományjavítós... stb. kenyerek.
Köszi a tippet a nokedlis gombapörkölthöz, tegnap főztem egy ilyen változatot, nagyon finom lett!
Na, mit mondtam, hogy érdemes nokedlivel (is) csinálni? Nálunk egyébként így a hagyomány, csak néha rizzsel...
Be vagyunk havazva, de nagyon! Ezért aztán már készülök a következő kenyérhez!
A kovászt mi úgy készítjük (pék mutatta), hogy liszt és víz egyenlő arányú keverékét 24 óráig szobahőmérsékleten hagyjuk letakarva, majd a felét kidobjuk és felfrissítjük a kidobott mennyiségű alapanyaggal. Ezt egy hétig kell ismételni, a hét végére a kovász savanyú lesz és buborékos. Akkor jó. Az így készített kovász sokáig jó, akár hűtőben is lehet tárolni, használat előtt egy nappal kell kivenni a hűtőből és fel kell frissíteni. Sütéshez meg esetleg a bl80-as vagy 112-es lisztet próbáljad ki. 80-ast lehet kapni pár boltban, más anyag mint az 55-ös.
Figyu Sparhelt, ammikor azt mondod, hogy kidobod a felét, és feltöltöd ugyanannyi "alapanyaggal" ezen mit értesz? Csak lisztet, vagy vízzel elkevert lisztet csinálsz és azt öntöd hozzá?
Szívesen sütök én is kenyeret, éppen a leírtak miatt. Ejnye Sparhelt, pont a kenyér készítésnél"kidobod" az értékes hozzávalót?
Megjegyzés küldése