Jó, tudom, hogy csipkebogyóból! De van egy fontos, amit nem tudok, hogy mikor szedhető? Mert tegnap kisétáltam telek mögötti bozótosba, és majdnem mindegyik keménynek találtatott. Ami puha volt, az meg nem igazán jó ízű...
Lehet, hogy "korán" van még a szürethez? Mert bogyó van bőven a környéken, csak szedni kell!
Ha a blogodban van valami jó kis recept, amihez csipkebogyó kell, akkor szólhatnál. Vagy ha elmondod, azt is megköszönöm.
Tudok: lekvárról, és ugye amiből lekvárt lehet, abból páleszt is...
Azért nem volt haszontalan a séta, mert hoztam Seafalconnénak:
És szedtem még valamit, amit eleve vázába valónak gondoltam, de nem tudom, mi ez:
Ha esetleg páleszt lehet főzni belőle, akkor szólj ám!
19 megjegyzés:
Szia!:)
Én még sosem főztem csipkelekvárt magamszedte csipkebogyóból, de úgy tudom, hoyg akkor jó a hecsedli (ahogy mi a csipkebogyót hívjuk), miután megcsípte az első fagy. Úgyhogy szerintem lassan szedheted már, mert biztos volt tifelétek is a múltkoriban nulla fok körüli hőmérséklet!
A másik növény pedig a kecskerágó. És vigyázz, mert mérgező. Gyerekkoromban nagyon óvtak tőle a szüleim, nagyszüleim, de most rákerestem, és megerősítve van ez a tény: http://hu.wikipedia.org/wiki/Mérgező_növények_listája
Jó lekvárfőzést!:)
sedith: hát gyenge fagy volt már, de a bogyók kő kemények, nem kellene legalább egy kevéséé puhának lenniük?
A kecskerágó meg ezek szerint csak vázába. Mindent a szemnek, semmit a szájnak!
Őszintén: fogalmam sincs.:)
Nálunk volt már -8 is múlt héten.
Jéé, akkor két éve, amit az udvarunkba ültettem, az kecskerágó!
Fogalmam sem volt róla. De nem eszegettünk belőle:)
Róza: mekkora bokor? Hogyan néz ki egyedül, szép? Mert én sűrű dzsumbujban szedtem, nem látszik igazán mekkora növény.
Szia! Én viszont főztem már sokszor csipkebogyó lekvárt. Akkor kell leszedni, amikor megcsípi a fagy és kicsit szottyos (vagyis puha). A régi receptek szerint ki kell kapargatni a puha belét, de az macerás. Az én módszerem az, hogy megtisztítom a szárától, jól megmosva kevés vízzel felteszem főni, és amikor puha (viszonylag hamar, akkor botmixerrel pürésítem, majd sűrű szövésű (műanyag) szitán átpasszírozom. A kapott sűrű masszához pedig ízlés szerinti cukrot téve felforralom, semmi tartósítószerrel, majd a forró lekvárt üvegekbe téve, lezárva, fejreállítva 5-10 percre száraz dunsztba teszem és ott hagyom kihülni. A régi receptek szerint 1 kg-hoz 80 dkg cukrot adtak, nekem elég a 20 dkg, gondolom, a közizlés a kettő között van valahol.
undercover: ez azt hiszem, nagyon használható recept, neki fogom durálni magam!
Csipkebogyóból én is főztem már idén is lekvárt, szörpöt, előző években bort is készítettünk, most beáztattam egy keveset likőrnek. Az elmúlt hétvégén és az előtte lévőn is szedtünk már, szerintem már jók, bár nem nagyon puhák még, de ami puha, az viszont ízre nem túl jó. Ha megnézed a blogom tartalomjegyzékét, akkor a H betűnél, mint hecsedli szerepelnek, amiket csipkebogyóból készítettem.
A csipkebogyó akciót a te hecsedli likőröd indította el bennem. :)
Euonymus europeae, csíkos kecskerágó. szabálytalan a koronája, másfél méteres cserj és 3-4 méteres kis fa is lehet belőle a vadonban, attól függ, hogy milyen a társ növényzet. A magjai a mérgezőek. Mi mindig november elején szedtük a bogyókat, mert általában akkor vannak az első fagyok. Azokat a bogyókat ne szedd le, amiket könnyen szétnyomsz az ujjaid között.Egy kicsit puhának kell lennie, de nem szétnyomhatónak. Receptem sajnos nincs:)
Látod, trollanyu, ezt írtam, hogy ami puha volt, az nem volt jó. Még várni kell.
A kecskerágót meg lehet, hogy elhozom a kertem végébe.
Én úgy tudom akkor jó és szedhető, ha megcsípte a dér. Tehát még egy kicsit várnod kell, de utána indulhat a lekvár főzés:-))))
Amit hozzá készültem szólni, az előttem szólók megtették :) No comment!
Ami a lényeg, azt az előttem szólók már elmondták.
Pici kiegészítés, ha szabad.
A fagycsípte csipkebogyó az valahol a városi legenda körbe tartozik, a kevésbé puháknak több a vitamintartalma is, plusz, ha megvárod, hogy megpuhuljon, utána kezelhetetlen lesz tisztításkor.
Az idén, először főztem én is lekvárt, Undercover jól mondja, csak annyi kiegészítéssel, hogy botmixer, blender nem vált be, nekem a krumplitörő működött, plusz az összes főzővíz. Másként nem bírtam se összetörni, se átpasszírozni.
És bőven elég volt kevesebb cukor is.
Mindjárt megnézem Katalin receptjeit is, a szörp, na, az nagyon érdekel :D
Köszönöm mindenkinek a választ.
Én is úgy tudom, akkor szedhető, amikor már megcsípte a dér! Szerintem már szedhető! Én még nem főztem, csak Anyósomnak segédkeztem, de nagyon macerás! Sok sikert, ha nekilátsz :)Itt Kolozsváron, árulják a piacon üvegbe a sűrítményt, és te otthon úgy készíted ahogy szeretnéd! Húsok mellé mártásnak mennyei!
Majd úgyis beszámolok a blogban, mire jutottam!
A képen látható rózsaszínes bogyó a kecskerágó "gyümölcse". Ez az erdei (vad) kecskerágó. Nem lehet belőle pálinkát főzni.
A képen látható rózsaszínes bogyó a kecskerágó "gyümölcse". Ez az erdei (vad) kecskerágó. Nem lehet belőle pálinkát főzni.
Megjegyzés küldése